Araç üstü çadır ruhsata işletilmeli mi?

araç üstü çadır ruhsat bilgileri

Eğer araç üstü çadır alma niyetiniz varsa öncesinde araç üstü çadır ruhsata işletilmeli mi sorusunun cevabını arayarak çok doğru bir karar vermiş oluyorsunuz. Daha önce karavan almış biri olarak öncesinde karavanların kiloları ve buna bağlı olarak ruhsata işlenme durumlarını araştırmadığım için kendime çok kızıyorum. Araç üstü çadır ruhsat durumu konusunda çekme karavanlar kadar sıkıntılı bir durum yaratmıyor.

Yurt içinde araç üstü çadır kullanacaksanız bu konuda daha önce bir ruhsat sorunu yaşayan kimseyi duymadığımı söyleyebilirim. Ancak yurt dışına çıkacak olanlar için araç üstü çadır modelinizin arabanızın ölçülerinden daha büyük olmamasını tavsiye ediyorlar. Aracınızdan taşmayan bir model gümrük kapılarında bir soruna sebep olmuyor. Küçük bir araç ile büyük bir araç üstü çadır modeli taşımaya kalkarsanız muhtemelen gümrük kapısında sorun yaşar ve geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Araç üstü çadırların ruhsat durumu

Genelde kendi şehrim olan araç üstü çadır Antalya bayileri ile yaptığım sohbetlerde bu konuda hakkındaki tecrübelerini de soruyorum. Yurt dışına çıkmayan insanlar bildiğim kadarıyla hiç bir ruhsata işletme sürecine girmiyorlar. Yani en azından ben bugüne kadar böyle biri ile rast gelmediğimi söyleyebilirim. Sadece yurt dışına çıkan ve garantici insanlar araç üstü çadırlarını ruhsata işletmeye çalışıyorlar.

Devlet kurumlarının da bu konuda kafalarının biraz karışık olduğunu söyleyebiliriz. Araç üstü çadır ruhsata işletme talebi ile gelen insanlara nasıl ya o ruhsata işletilebiliyor mu gibi sorular ile yanıt verdiklerini duyuyoruz. Bunun bir nevi port bagaj gibi görüldüğünü ve aracın kendi ölçülerini geçmediği sürece ruhsata işletmeye gerek olmadığını söylüyorlar. Ancak siz istiyorsanız tabii yine de çadırınızı ruhsatınıza kaydedebilirsiniz.

Araç üstü çadır muayene sırasında soruna sebep olur mu?

Bildiğiniz gibi araç üstü çadır sabit bir şey değil. Muayene öncesi çıkararak hiç bir soru işaretine yer bırakmayabilirsiniz. Yine de araç üstü çadırları ile muayeneye giren insanların bir sorun yaşamadıklarını tecrübe ettim. Araç üstü çadır ruhsat durumu ne olursa olsun muayene sırasında sorunsuz bir şekilde geçebilirsiniz. Türkiye’de satışı olan araç üstü çadır firmaları da bu konuda müşterilerine çok net bilgiler vermektedir.

TÜV TÜRK muayene istasyonları araçta bir tadilat gerektirmeyen işlemlerde ruhsata işlenmiş olma durumu talep etmiyorlar. Araç üstü çadır da arabaya değil tavanda bulunan barlara takıldığı için tadilat işlemi olarak geçmemektedir. Bu sebeple de muayene sürecinden sorunsuz bir şekilde geçebileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*