Araç üstü çadır satın almadan önce bilinmesi gerekenler

Araç üstü çadır artıları ve eksileri

Eğer siz de benim gibi Youtube platformunda sürekli araç üstü çadır videoları izleyerek vakit harcıyorsanız fiyatlar konusunda az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur. Son derece pahalı olan bu hobi bir noktadan sonra hayatınızda büyük bir alan işgal etmeye başlıyor ve araç üstü çadır satın almak kaçınılmaz hale geliyor. Satın alma kararını verdikten sonra artılar ve eksiler konusunda bir liste çıkarmak size hem para hem de zaman kazandıracaktır.

İnsanların araç üstü çadır satın almasındaki en önemli iki sebep kampta uyuma konusunda size sağladığı kolaylık ve rahatlıktır. Kabuklu olarak bilinen ve biraz daha pahalı olan modelleri genelde sadece bir iki dakika içerisinde kurulumu yapılabilen modellerdir. Sadece park edebileceğiniz düz bir zemin bulmak çadırınızı kurup konaklamak için yeterli olacaktır. Bu kolaylık ve sonrasında gelen konfor kampçıları adeta büyülemekte ve araç üstü çadır satışlarını patlatmaktadır.

Bir diğer önemli artı da normal çadırlardan farklı olarak yağmur koruması ve rüzgar fırtınalarında araç üstü çadırların normal çadırlara göre çok daha iyi bir koruma sağlamasıdır. Her ne kadar pahalı bir hobi olsa da her gün yeni araç üstü çadır markalarının bu işe girmesi ve pazarın büyümesi zaten bu artıların çok sayıda olmasından kaynaklanıyor.

Tabii araç üstü çadırların eksileri de yok değil. Bunların başında fiyat geliyor. Sadece birkaç bin TL’ye çok güzel çadırlar alabilecekken araç üstü çadır satın almak istiyorsanız en azından 10 bin TL üstü bir rakam harcamanız gerekiyor. İkinci bir eksisi ise ağırlıdır. Normal bir çadırı sırt çantanızda kolayca taşıyabilecekken araç üstü çadırlar genelde 50 kilogramdan daha fazladır. Bunu sürekli aracınızın üstünde taşımak ekstradan bir yakıt maliyetini de beraberinde getirecektir.

Artıları :

  • Kurulum ve toplama kolaylığı
  • Rahatlık ve konfor

Eksileri :

  • Fiyatı
  • Ağırlığı

Arabanıza uygun olan araç üstü çadır bulmak

Eğer araç üstü çadır satın alma kararını verdiyseniz kafanızı kurcalayacak ve size saatlerinizi harcatacak bir diğer konu aracınıza uygun bir model bulmaktır. Ben bu konuda bir liste hazırlamayı ve model model tüm araçlar için uygun araç üstü çadırların listelerini içeren bir makale hazırlamaya çalışıyorum. Henüz yeni başladığım bu yolda bana destek olmak için yazılarımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Eğer araç üstü çadır Duster uyumlu modellere bakmak isterseniz hali hazırda yayında olan listeme göz atabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu baktığınız modelin maksimum taşıma kapasitedir. Çadırınızı kaç kişi kullanacaksınız ve toplam ağırlığınızın ne olacağını bilmeniz çok önemlidir. Satın alma sürecinde kargo maliyetleri de çok önem kazanıyor. Eğer ücretsiz kargo seçeneği yoksa bir diğer alternatif olarak size en yakın mağazayı bulup oradan satın almayı düşünebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*